Skip to main content

© Moravia Home. All rights reserved.
Powered by KPA ONE.

Stavba, která se měla podobat vile Tugendhat

Vila v Beskydech

Tato novostavba z roku 2014, která se měla na přání zadavatele podobat slavné vile Tugendhat v Brně, jejímž předobrazem se ale nakonec stal trochu překvapivě dřevěný evangelický kostelík z konce 18. století, se nachází v nádherném prostředí beskydské přírody.

Je dílem architekta Zdeňka Trefila a na první pohled vás upoutá svým tvarem a nezvyklým materiálem tvořícím jeho fasádu. Dalším signifikantním rysem jsou okna Josko, které dokreslují obraz celé vily a nabízejí atraktivní výhledy do místní kopcovité krajiny magických Beskyd. Velkoplošné prosklení zároveň zajišťuje propojení exteriéru s interiérem – působí dojmem splynutí s okolní přírodou a tvoří pomyslný most mezi dvěma světy. Okolní příroda se tak stává integrální součástí interiéru domu. Z obytného domu je výhled i na dřevěný evangelický kostelík v obci, který se pro architekty stal předobrazem celkové koncepce vily. Součástí vily je luxusní terasa, na kterou se z 1. NP dostanete 3 skleněnými posuvnými dveřmi.

„Architekt by měl mít vždy na zřeteli nejen vysokou kvalitu architektury a designu, ale i bezchybný provoz díla a komfort svého klienta. Okna JOSKO splňují tyto požadavky beze zbytku, je to kvalita bez kompromisů,“ říká autor projektu architekt Trefil. Okna Josko jsou tak ideální volbou pro moderní prosvětlené stavby. Bezrámová skla oken nejen že nenarušují vzhled domu, ale rozšiřují pracovní prostor a napomáhají k úspoře tepla v zimním období až o 30 %. Okna efektivně chrání proti hluku, překvapivě snadno se udržují, snadno se ovládají a pyšní se dlouholetou životností.

„Trefilova vila je nositelkou bohatých řemeslných tradic tohoto kraje transformovaná do 21. století. Konstrukčně se jedná o dřevostavbu, která je však ze své klasické podoby technologicky posunutá do současnosti, můžeme hovořit o dřevěnce III. tisíciletí. Rozhodně se jedná o výjimečné architektonické dílo. Vila byla nominovaná na Českou cenu za architekturu 2018, kde se dostala do užšího výběru.

Co o stavbě říká Tomáš Chmelíř, jednatel společnosti MORAVIA HOME:

„Stavba nového domu nebo jeho přestavba je pro většinu lidí tou největší investicí v životě. Jedno z nejdůležitějších rozhodnutí jsou přitom okna a dveře, které činí deset procent z celkového investic na dům. Okna reprezentují navenek, starají se o příjemné obytné prostředí jak uvnitř, tak i opticky a přispívají rozhodně k bezpečnosti. Proto se vyplatí vsadit při výběru oken a dveří na správného partnera.“ Říká pan Tomáš Chmelíř, jednatel společnosti MORAVIA HOME, která je dodavatelem výrobků rakouské firmy JOSKO pro Českou republiku.

Rok výstavby: 2014

Architekt: Ing. arch. Zdeněk Trefil / TREF-Architekti

Použity produkty: Okna JOSKO